do początku
O Kancelarii
Zakres usług
Zespół
Pakiety
Szkolenia
Usługi on-line
Wolne myśli, czyli co prawnik myśli
Kontakt

Wolne myśli, czyli co prawnik myśli
drukuj
O zakupach raz jeszcze

Raz jeszcze wróciliśmy do dyskusji o podstawach: czym jest oferta i jak doprowadzić do zawarcia umowy. Po raz kolejny okazuje się, że potocznie to, co nazywamy ofertą, od strony formalnej stanowi tylko zaproszenie do zawarcia umowy.

 

http://tvn24bis.pl/magazyny,191/biznes-dla-ludzi-21-03,410250.html

 

Ciekawym problemem, który możemy omówić na bazie tej historii, nieco ją modyfikując, to nabycie rzeczy od nieuprawnionego. Czyli mówiąc wprost, czy możliwy jest zakup towaru od osoby, która nie jest jego właścicielem ?

 

Wyobraźmy sobie, że książka została kupiona w sklepie tradycyjnym. Załóżmy następnie, że z nieznanych powodów, nie nastąpiło jej wydanie kupującemu (np.: kupujący powiedział, że wróci po nią, jak skończy zakupy). Załóżmy następnie, że księgarz jest nieuczciwy i sprzedał ponownie tę samą książkę. Sprzedał i wydał drugiemu nabywcy (ten jak widać był już po zakupach).

 

Bardzo życiowe pytanie: kto jest właścicielem książki ?

Odpowiedź: ten trzeci (czyli ostatni kupujący).

 

Kodeks cywilny przewiduje możliwość nabycia własności rzeczy ruchomej od osoby, która nie dysponuje prawem własności. Warunkami koniecznymi takiego nabycia jest wydanie rzeczy oraz dobra wiara nabywcy.

Nieco inaczej wyglądają natomiast warunki nabycia rzeczy ukradzionej, zgubionej, bądź w inny spób utraconej przez właściciela. W takim wypadku dodatkowym warunkiem koniecznym nabycia jest upływ trzyletniego terminu od jej utraty przez prawowitego właściciela, w którym to okresie dobra wiara nabywcy musi się stale utrzymać.

 

Reasumując - kupując zawsze, gdy to możliwe odbierajmy NASZĄ rzecz, aby ciągle była nasza !