do początku
O Kancelarii
Zakres usług
Zespół
Pakiety
Szkolenia
Usługi on-line
Wolne myśli, czyli co prawnik myśli
Kontakt

Wolne myśli, czyli co prawnik myśli
drukuj
Kasa dla prawnika

1. Czy muszę mieć kasę fiskalną ?

 

Tak, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą oraz świadczysz usługi prawnicze na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej – musisz mieć kasę fiskalną.

Ważna data dla Ciebie – 1 marca 2015 roku – od tego dnia sprzedaż Twoich usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej musi być ewidencjonowana Twoją indywidualną kasą fiskalną.

Jeżeli obecnie nie masz takich Klientów i obsługujesz wyłącznie przedsiębiorców, ale przewidujesz że w przyszłości – bliższej lub dalszej, będziesz mieć Klientów nie-biznesowych, warto pomyśleć o zakupie kasy fiskalnej już dzisiaj (patrz pkt 3).

Jeżeli nie prowadzisz jeszcze działalności gospodarczej, możesz poczekać – na zakup kasy fiskalnej będziesz mieć 2 miesiące od dnia wykonania pierwszej usługi. Ale może warto już dziś uzyskać bardziej szczegółowe informacje w tym zakresie ?

 

2. Czy nie wystarczy wystawienie faktury ?

 

Nie. Istota zmiany przepisów polega między innymi na tym, iż obowiązku wystawienia paragonów nie można zastąpić wystawianą fakturą. Nie możesz uniknąć posiadania kasy fiskalnej nawet wówczas, gdy wartość sprzedaży Twoich usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej wynosi w skali roku przysłowiowy 1 grosz (występujący do końca 2014 roku limit skutkujący zwolnieniem z posiadania kasy fiskalnej, został właśnie zniesiony).

Jeżeli zatem jesteś objęty obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej, a jedynie przez roztargnienie, nie spełnisz go w terminie, grozić Ci będzie odpowiedzialność karnoskarbowa (grzywna do 240 stawek dziennych) oraz musisz liczyć się ustaleniem dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. A zatem jednym, czy może dwoma słowami – nie warto.

 

3. Czy muszę już kupić kasę fiskalną skoro nie obsługuję nie-przedsiębiorców?

 

Nie, choć warto co najmniej pomyśleć o jej zakupie. Kasa fiskalna będzie Ci potrzebna do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Skoro nie masz (dziś) takich Klientów, nie musisz mieć (dziś) kasy fiskalnej. Ale ... jeżeli kupisz dzisiaj kasę fiskalną i przeprowadzisz cały proces związany z jej uruchomieniem przed 1 marca 2015 roku (po czym kasę fiskalną zamkniesz w swojej –nomen omen – kasie pancernej), otrzymasz zwrot 90% ceny zakupu netto, nie więcej niż 700 zł. Zwrot dokonywany jest w ramach Twoich rozliczeń podatku VAT bądź na przelewem na Twój rachunek bankowy. Nie otrzymasz go natomiast, gdy wszystkich tych czynności dokonasz po 1 marca 2015 roku. Mając na uwadze, iż zakup kasy fiskalnej to wydatek ok. 1.000 zł., może warto pomyśleć o tym rozwiązaniu zawczasu, nawet gdy dziś kasa fiskalna nie jest Ci potrzebna.

Jeżeli zdecydujesz się odłożyć zakup kasy fiskalnej na przyszłość, pamiętaj, że nie masz możliwości sprzedaży jakiejkolwiek usługi na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Brak kasy fiskalnej oznacza zatem dla Ciebie brak możliwości zgodnego z prawem zaewidencjonowania takiej transakcji.

 

4. Co należy zrobić, żeby mieć kasę fiskalną ?

 

To nie jest proces trudny, ale też i nie banalny, zwłaszcza dla osoby, która kupuje pierwszą kasę fiskalną. Niewątpliwie nie poradzisz sobie z tym sam. Co więcej, zapewne nie wystarczająca w tym zakresie będzie pomoc osób zajmujących się Twoją księgowością, czy Twoimi podatkami.

 

W proces związany z nabyciem oraz uruchomieniem kasy fiskalnej zaangażowani kwalifikowani serwisanci.

Proces ten należy zacząć od zakupu urządzenia. Następnie należy kasę zaprogramować (określić hasła do świadczonych przez Ciebie usług), dokonać procesu fiskalizacji kasy, zgłosić ją naczelnikowi urzędu skarbowego oraz oznaczyć (trwale) nadanym numerem ewidencyjnym. Aha – w międzyczasie, najlepiej przed procesem fiskalizacji, warto nauczyć się obsługiwać urządzenie oraz poznać (praktyczne) znaczenie takich terminów jak raport dzienny, raport miesięczny, czy zapisać w kalendarzu terminy obowiązkowych przeglądów (serwisów) kasy fiskalnej.

 

Wyćwiczone teraz umiejętności niewątpliwie dadzą Ci większy komfort korzystania z urządzenia, co zwłaszcza w początkowym okresie może okazać się ... bezcenne. W całym tym procesie pomoże Ci właśnie wykwalifikowany serwisant.

 

5. Czy mogę liczyć na pomoc OIRP w Warszawie ?

 

Oczywiście. Wychodząc naprzeciw Naszym oczekiwaniom Rada OIRP w Warszawie organizuje w dniu 16  lutego 2015 roku, Dzień Kasy Fiskalnej. Szczegóły tego wydarzenia już niedługo na stronach Izby.

W jego trakcie będziesz mógł zapoznać się z ofertą kas fiskalnych dedykowanych dla prawników, które przecież różnią się nieco od tych, które regularnie widujemy w sklepach. Uprawnieni serwisanci wskażą Ci najlepszy dla Ciebie produkt, jak również szczegółowo i praktycznie wyjaśnią procedurę wdrażania kasy fiskalnej do Twojej kancelarii. Będziesz mieć również okazję dotknąć (a nie tylko zobaczyć na ekranie) poszczególne modele kas oraz poćwiczyć posługiwanie się nimi. Poznasz różnicę pomiędzy kasami drukującymi kopie paragonów, a zapisującymi je na karcie SD i zdecydujesz, która forma jest dla Ciebie najlepsza (pamiętaj, że dokumenty te musisz przetrzymywać czasami nawet 6 lat). Dowiesz się, że występują kasy fiskalne zarówno stacjonarne, jak i mobilne. Zobaczysz, czy bardziej odpowiada Ci kasa z wyświetlaczem koloru niebieskiego, czy może zielonego. A może w ogóle nie potrzebujesz podświetlania ? Osoby bardziej zapobiegawcze będą mogły rozważyć z serwisantami zalety i wady posiadania dwóch kas fiskalnych, zwłaszcza w sytuacji awarii jednej z nich.

 

Jeżeli będziesz chciał, będziesz mieć możliwość skorzystania na miejscu z oferty wybranego przez siebie serwisanta i być może właśnie rozpoczniesz proces uruchamiania kasy fiskalnej w swojej kancelarii. A może nawet kupisz wybrane urządzenie ? Na pewno natomiast uzyskasz wszystkie potrzebne Ci informacje.

 

Do współpracy przy organizacji tego wydarzenia zaprosiliśmy kilku niezależnie działających na rynku serwisantów, tak aby umożliwić Ci uzyskanie optymalnej oferty oraz wybór dogodnego dla Ciebie partnera. Krótko mówiąc: nie masz nic do stracenia, a wiele do zyskania.

 

Zapraszamy Ciebie, jak i Twoich znajomych !